Ajurweda – czym różni się od tradycyjnej metody leczenia?

Ajurweda ze strony bee.pl to sztuka leczenia, która diametralnie różni się od tej, jaką proponuje kultura Zachodu. Dzięki niej chory nie tylko leczy swój organizm, ale również lepiej poznaje samego siebie i przez to wie, jak postępować, by przywrócić sobie utraconą równowagę, która wpływa pozytywnie na każdy aspekt życia. Tradycyjne metody leczenia pozwalają najczęściej uporać się z konkretną dolegliwością w sposób doraźny. Pacjent przyjmuje leki tak długo, aż nie wyzdrowieje. Jeśli cierpi na chorobę, z której nie można się wyleczyć, zażywa przepisane medykamenty do końca życia. Jeśli chory nie zmieni swoich nawyków żywieniowych, bądź stylu życia, w niedługim czasie mogą pojawić się dalsze problemy zdrowotne.

Ajurweda – dlaczego nie jest popularna na Zachodzie?

Trudno odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie, dlaczego ajurweda nie jest tą metodą leczenia, która cieszy się powodzeniem w zachodniej kulturze.

Prawdopodobne jest, że ludzie są przyzwyczajeni do innych procedur. Na podstawie wykonanych badań można jednoznacznie stwierdzić, w jakich narządach dochodzi do nieprawidłowości, bądź też jakich brakuje minerałów, pierwiastków i witamin. Pacjent nie może więc odrzucić takich wyników i na ich podstawie przystępuje do zaleconego leczenia.

Stosując się do zasad ajurwedy, leczenie przebiega nieco inaczej. Najpierw lekarz stawia diagnozę, co jest poprzedzone szczegółowym wywiadem. Chory odpowiada na pytania, które dotyczą jego sfery:

  • zdrowotnej,
  • zawodowej,
  • prywatnej,
  • ideologicznej,
  • psychicznej,
  • żywieniowej,
  • emocjonalnej.

Pytania dotyczą zarówno stanu pacjenta w chwili obecnej, jak też poruszają kwestie związane z jego dzieciństwem. Na podstawie wywiadu praktyk ajurwedyjski uzyskuje wiele informacji o chorym i, odnosząc się do nich, zaleca indywidualny tok leczenia. Pacjent w tym przypadku musi zaufać lekarzowi. Badanie opiera się bowiem na ocenie stanu zdrowia poprzez analizę zewnętrznych oznak. Specjalista poznaje na przykład stan narządów wewnętrznych, takich jak mózg, czy nerki po przyjrzeniu się określonym palcom u ręki chorego.

Ajurweda – na co pomaga?

Najczęściej leczenie metodą ajurwedyjską przynosi dobre rezultaty przy dolegliwościach trawiennych i metabolicznych. Przepisywane olejki, czy ekstrakty z roślin lub ziół działają znacznie szerzej, niż tylko na konkretną przypadłość, z jaką zmaga się chory. Zgodnie z filozofią, medycyną i psychologią ajurwedyjską osoba schorowana odzyskuje zdrowie w momencie, kiedy przywrócona zostaje równowaga fizyczna i psychiczna. Zalecane naturalne środki lecznicze, które mają na przykład uśmierzyć ból głowy, usprawniają także pamięć i koncentrację.

Kwiat zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com