Ajurweda – starożytny sekret zdrowia

Indyjski sekret długowieczności

Ajurweda (https://www.bee.pl/9391-ajurweda) jest nauką o zdrowiu wywodzącą się z Indii. Jest uznawana za najstarszy system opieki zdrowotnej. Została spisana ponad 5000 lat temu, przekazywano ją ustnie już dużo wcześniej. Zawarta w niej wiedza dotyczy wielu sfer życia i zdrowia ludzkiego: trawienia, chirurgii, laryngologii, psychiatrii, pediatrii, ginekologii itp. Jej najważniejszym przesłaniem jest zachowanie równowagi we wszystkich dziedzinach życia, gdyż tylko to pozwala na osiągnięcie pełnego zdrowia, spokojnego i szczęśliwego życia.

Pięć żywiołów

Natura według ajurwedy składa się z pięciu żywiołów: ziemi, ognia, wody, powietrza i przestrzeni (eteru). Każda istniejąca na świecie substancja, każda komórka, składa się z pięciu żywiołów, ale zwykle jeden lub dwa z nich dominują nad resztą i określają właściwości danej substancji. Także w ciele człowieka różne jego miejsca, różne funkcje i procesy, związane są z określonymi żywiołami. Pokazuje to, że człowiek jest jednością z całym wszechświatem i musi pozostawać z nim w zgodzie i harmonii. Odpowiednia mieszanka żywiołów świadczy również o naszych indywidualnych cechach.

Trzy dosze

Człowiek rodzi się z określoną konstytucją psychofizyczną – “prakriti”, na podstawie której określa się, jaka dosza dominuje w jego ciele. Każda z dosz posiada swoje unikalne cechy, które przejawiają się w ciele, zachowaniu i psychice człowieka. Istnieją trzy dosze:

  • VATA, którą charakteryzuje suchość, objawiająca się tendencją do wzdęć, zimno, przejawiające się słabym krążeniem oraz lekkość objawiająca się z jednej strony lekką sylwetką, a z drugiej – kreatywnością i pobudzeniem emocjonalnym.
  • PITTA, u której dominującymi cechami są gorąco i wilgoć, przejawiające się wyższą temperaturą ciała i tłustą skórą lub włosami.
  • KAPHA, która jest powiązana z ciężkością, wilgocią i zimnem. Ta dosza widoczna jest w większej masie ciała oraz zimnej i tłustej skórze.

Świadomość tego, która dosza jest dominująca u danej jednostki jest istotna, gdyż pozwala na podejmowanie odpowiednich działań, które pomogą utrzymać ją w równowadze. Jeżeli człowiek postępuje niezgodnie ze swoją wewnętrzną konstytucją, może pojawić się stan chorobowy, zaburzenie określane jako “vrikriti”. Im dłużej trwa stan nierównowagi, tym trudniej później z niego wyjść. Odpowiednia diagnoza pozwala na szybkie podjęcie działania. W internecie istnieją testy pozwalające na samodzielne określenie doszy i jej zaburzeń, warto także skorzystać ze wsparcia osoby, która zajmuje się medycyną ajurwedyjską. Często indywidualna konsultacja jest konieczna, gdy czujemy się źle, ale nie znamy przyczyny swojego stanu. Może okazać się, że zmiana stylu życia wystarczy, by poczuć się lepiej.

Ajurweda to słowo, które dla wielu wciąż brzmi egzotycznie, więc podchodzą do niej z dużą nieufnością. Należy jednak pamiętać, że jest to system, który przetrwał tysiące lat i pomógł milionom osób, więc z pewnością nie należy pochopnie odrzucać zawartej w nim wiedzy.

Kwiat zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com