Ajurweda – metoda leczenia znana od wieków

Kiedy człowiek zapada na jakąś chorobę, udaje się do lekarza internisty, by ten zdiagnozował, na czym polega problem. Badania pozwalają stwierdzić, co jest przyczyną złego samopoczucia lub gorszego stanu zdrowia. Na ich podstawie doktor wypisuje receptę na lek i zaleca jego zażywanie przez określony czas. Do takiej procedury ludzie zachodu są przyzwyczajeni. Zupełnie inne podejście do leczenia chorób proponuje ajurweda. Jest znana od wieków, ale w zachodniej kulturze zna ją niewiele osób, a jeszcze mniej stosuje się do jej założeń.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda to połączenie medycyny, psychologii i filozofii. Ma ono na celu przywrócić równowagę zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Ta sztuka leczenia jest znana od ponad pięciu tysięcy lat, ale praktykuje się ją głównie w Indiach, z których się wywodzi, a także na Sri Lance. Może być pomocna w leczeniu wielu różnych przypadłości, ale najczęściej stosuje się ją u osób cierpiących na dysfunkcję układu trawiennego i złą przemianę materii. Wiedzę na temat tej metody leczenia można czerpać z zajęć organizowanych na indyjskich szkołach wyższych. Przyszli lekarze, którzy chcą leczyć w duchu ajurwedyjskim nie ograniczają się do zdobywania wiedzy w ten sposób. Praktyczne wskazówki otrzymują od mistrzów niewykładających ajurwedy na żadnej uczelni.

Leczenie zgodne z założeniami ajurwedy

Według założeń ajurwedy zarówno świat, jak i człowiek nie jest bytem jako takim, ale energią. Ludzie składają się zaś z trzech jej głównych cząstek:

  • pitha,
  • vatha,
  • kapha.

Człowiek zdrowy to osoba, w której zachowana jest równowaga między tymi trzema rodzajami energii. Mistrzowie ajurwedy zakładają, że każda jednostka ma swój odrębny model energetyczny, czyli tak zwaną konstytucję. Jeśli jest ona silna, wtedy człowiek odznacza się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym, a także odpornością na różnego rodzaju choroby. Lekarze praktykujący ajurwedę uważają, że stan konstytucji wpływa nie tylko na siłę fizyczną i psychiczną, ale również na to, jakiego rodzaju człowiek ma potrzeby, jak się zachowuje, a także jakie są jego predyspozycje.

Czy każdy może stosować się do zasad ajurwedy?

Każdy może przystąpić do leczenia metodą ajurwedyjską. Lekarze nie przepisują tradycyjnych środków farmakologicznych znanych na Zachodzie. W celu oczyszczenia organizmu z trucizn zalecają najpierw wmasować w skórę precyzyjnie dobrane olejki podczas masażu. Gdy proces ten się zakończy, praktyk ajurwedyjski zaleca choremu preparaty na bazie ziół lub minerałów, które mają przywrócić zachwianą równowagę psycho-fizyczną. Chory może także liczyć na porady dotyczące tego, jaki styl życia prowadzić, jak się odżywiać, a także jak dbać o dobrą kondycję fizyczną.

Lato zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com